Üstökösök hozzáadása Stellarium szoftverhez




Mivel megszaporodtak a fényképezhető / észlelhető üstökösök, s ezek némelyikét kevésbé profik is megnézhetik az égen, nem csúcskategóriás fényképezőgépekkel is megörökíthetőek, a legegyszerűbb keresőtérképnek számomra a jól bevált Stellarium planetáriumszoftver bizonyult. Az üstökösök adatait azonban külön be kell olvasni a programba ahhoz, hogy az aktuális égi helyzetüket megnézhessük. Egyszerű műveletsorral megteheti bárki, ezért készítettem az alábbi képes útmutatót a hozzáadás-beolvasás folyamatáról.


1.
Nyissuk meg a programot, kattintsunk a bal oldali menüoszlopban a BEÁLLÍTÁSOK-ra. Itt a BŐVÍTMÉNYEKet keressük (utolsó fül) és azon belül válasszuk ki a NAPRENDSZER SZERKESZTŐt.




2.
Kattintsunk az alul látható BEÁLLÍTÁS gombra, ezzel betöltődnek a jelenleg érvényes beállítások, a meglévő Naprendszer-objektumok, s a lista alatti szövegnél található PÁLYAELEMEK IMPORTÁLÁSA MPC FORMÁTUMBAN gombra kell kattintanunk.




3.
Ahhoz, hogy a megfelelő fájl rendelkezésünkre álljon a friss üstkös pályaadatokkal, el kell látogatnunk a Minor Planet Center weboldalára. Ezen az oldalon mindig megtalálhatjuk az aktuális, friss égitestek listáját, s innen letöltve hozzáadhatjuk a pályaelemeket a planetáriumszoftverhez, ha új égi vándor jelenik meg, bármikor frissíthetjük a szoftverben megjelenítendő üstökösöket!
A letöltendő fájl pontos helye: http://www.minorplanetcenter.net/iau/Ephemerides/Soft00.html

A fájl az OBSERVABLE COMETS menüpont alatt van, lementeni pedig jobb egérgombbal kattintva lehet, egy txt formátumú fájl lesz az eredmény. Ezt a számítógépünk tetszőleges helyére menthetjük, érdemes egy helyen gyűjteni a hasonló fájlokat.




4.
Ha lementettük a pályaelemek fájlt, máris beolvashatjuk a Stellariumba, a PÁLYAELEMEK IMPORTÁLÁSA MPC FORMÁTUMBAN gomb megnyomásával új ablakocska nyílik, ebben ki kell jelölni a Típus kiválasztásánál az ÜSTÖKÖSÖKet a rádiógomb bekattintásával. Ezután a Forrás kiválasztása következik, itt az Objektumokat tartalmazó fájlt jelöljük be. A jelölés alatti üres mező jobb oldalán a böngészőgomb segítségével keressük meg a korábban elmentett pályaelem-fájlt a számítógépen, válasszuk ki a Megnyitás gombbal.




5.
A betöltött lista már tartalmazza az összes, jelenleg látható üstököst, ezen belül kell megkeresnünk a számunkra érdekeseket. A lista a hivatalos nevükön, majd ezt követően a zárójelben a felfedezőről kapott néven jelöli az üstökösöket, így mindenképp a hivatalos név alapján keressünk! A megjeleníteni kívánt üstökösök előtti négyzetbe kattintva tudjuk kijelölni. Az első beolvasás során a lista abc-sorrendben hozza az üstökösöket, ha frissítjük a már meglévő fájlt, akkor elsőnek a már korábban beolvasottak szerepelnek.
Amikor a pipa minden kívánt üstökös neve elé bekerült, a legalul lévő OBJEKTUMOK HOZZÁADÁSA gombot kell megnyomni. Ezt követően zárjuk be a kis ablakokat, majd magát a szoftvert is. A következő indításakor már látni fogjuk a kométákat!





6.
Így fest a megjelenített üstökösök helye a szoftverben. A halványabb üstökösök megjelenítéséhez még szükség lehet a Beállításokon belül az Ég, ezen belül pedig a Bolygók csúszkájának eltolására, ha nem volt alapértelmezetten érzékenyre állítva (ha eleve láttuk a halványabb kisbolygók helyzetét, akkor erre a lépésre nem lesz szükség).




Derült hajnalokat mindenkinek!